top of page

Tresura psa nie sprowadza się jedynie do pokazania mu,jak wykonywać dane polecenia. Jest czymś poważniejszym,albowiem mamy do czynienia ze zwierzęciem o zachowaniach społecznych i dlatego musimy zapoznać go ze środowiskiem,w którym będzie żyć. 

Po przybyciu do domu szczeniak spotyka się z mnóstwem nowych bodźców. Wszystko jest dla niego nowością,podobnie jak on sam jest nowością i rozrywką dla wszystkich członków rodziny. Nie powinno się go jednak zbytnio przemęczać w tych pierwszych chwilach wspólnego życia. Szczególnie ważne jest,aby dzieci - w swej chęci do zabawy - nie odrywały go zbytnio od pierwszych  W przeciwnym razie bardzo trudno będzie to póżniej osiągnąć.

Nie próbujmy wyszkolić psa w ciągu dnia,to mrzonka. Mamy do czynienia ze zwierzęciem,które wymaga czasu . Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali. Najpierw szczeniak musi nauczyć się,że tworzy część uznającej go grupy,ale że ta grupa posiada przywódcę,którego autorytet musi szanować. Chociaż zakrawa to na truizm,szczeniak powienien nauczyć się,że jest psem. Dlatego ważne jest,aby mógł się zaznajomić i bawić ze swymi pobratymcami. Wychowywany w zupełnym odosobnieniu,z dala od innych szczeniaków,może tego nie przyswoić i sprawiać kłopoty w dalszym prowadzeniu. Powinien też szybko i zgodnie ze wskazówkami swego pana poznać się i dostosować do osobnika innego zupełnie gatunku,jak na przykład kot,królik czy papużka. Jeśli nie pozwolimy mu ich atakować,wówczas prędko nauczy się żyć razem z nimi. Poza specyficznymi ćwiczeniami,które zaleca się już zawodowcom,szczeniak nie wymaga w domu więcej nauki,niż opisano do tej pory ( i oczywiście kontrolowania jego wypróżnień,co omawiane jest w zakładce " szczeniak " ) . Całość można sprowadzić do kilku prostych rozkazów,takich jak : " chodź,"siad","zostań"," Nie ! ". W jej zakres wchodzi też chodzenie przy nodze pana,umiejętność,której wiele nie wyszkolonych psów nie posiadała i przez co niejedna osoba zrezygnowała ze spacerów z psem.

I zapamiętajmy,że tresować,nie znaczy krzyczeć ( jest to absolutnie zbyteczne,gdyż pies ma daleko lepszy słuch niż człowiek ) ani używać siły,gdyż doprowadzi to jedynie do całkowitego zerwania więzi między psem i panem,a w wielu przypadkach może nawet skutecznie utrudnić proces uczenia. Podczas tresury Naszego psa zawsze starajmy się być stanowczy,łagodni,cierpliwi i naturalni w swych zachowaniach. 

Bardzo często pomaga przy rutynowych rozkazach ( " chodź " , "zostań" , " siad " , " nie " ) dodanie imienia psa. Dużą pomoc dla słownego polecenia stanowi też odpowiedni gest,na przykład ruch ręki oznaczający " zostań " , albo też " siad " .

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon
bottom of page