top of page

Mam
Ogon
Porównywanie Wieku
Pies Człowiek
Wiek :
3 miesiące 5 lat.
6 miesięcy 10 lat.
1 rok 15 lat.
2 lata 24 lata.
3 lata 28 lat
4 lata 32 lata
5 lat 36 lat
6 lat 40 lat
7 lat 44 lata
8 lat 48 lat
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat
12 lat 64 lata
14 lat 72 lata
18 lat 88 lat
20 lat 96 lat
21 lat 100 lat
Niektórzy badacze sugerują,że po 15 roku życia jeden rok życia psa odpowiada pięciu latom życia człowieka i wtedy :
Pies Człowiek
Wiek :
16 lat 81 lat
18 lat 91 lat
20 lat 101 lat
21 lat 106 lat
Zmiany związane z procesem starzenia się
Badania kliniczne i laboratoryjne wykazują początki zmian związanych z procesem starzenia sie u psów w wieku 5-7 lat. Zmiany charakterystyczne dla wczesnego okresu starzenia mogą się stopniowo rozwijać do stadium chorobowego.
Aktywność - Zmniejszenie aktywności,objawiające się brakiem chęci do skoków,zabaw,wolniejszymi reakcjami i mniejszym zainteresowaniem otoczeniem,jest jedną z pierwszych zmian wczesnego okresu starzenia.
Apetyt - pies je wolniej,co może być związane z częściową utratą poczucia zapachu i smaku,schorzeniami zebów i dziąseł lub innymi chorobami,wymagającymi zmiany diaty. Podgrzanie pożywienia zwiększa jego aromatyczności i smakowitość i może wpłynąć na poprawę apetytu podopiecznego.
Wrażliwość na zmiany temperatury - w czasie zimnych i wilgotnych pór roku pies nie chcę przebywać zbyt długo na powietrzu,choć do tej pory było to jego ulubione zajęcie. Jeśli jest to pies podwórkowy,właściciel powinien ocieplić budę. W gorących porach roku zauważamy,że pies częściej niż do tej pory wyszukuje miejsc ocienionych i chłodnych. Po wysiłku dyszy,oddycha z otwartym pyskiem,szczególnie wtedy,kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Do tej pory lato z temperaturami od 24 stopni Celsjusza do nawet 30 stopni Celsjusza nie męczyło psa,a teraz odczuwa on dyskomfort już w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Możemy psu pomóc,ograniczając jego aktywność na powietrzu w czasie zimnych dni tylko do słonecznych godzin,a w czasie gorączych - do wczesnego poranku i póżnego wieczoru.
Koncentracja,uwaga - zauważamy,że pies w niedostateczny sposób koncentruję uwagę na Naszych poleceniach,jakby zapomniał o trenowanym przez lata posłuszeństwie. Najczęściej tego typu zmiana zachowania związana jest z osłabieniem słuchu i zaburzeniami przewodzenia nerwowego do mózgu i z mózgu. Psa nie należy w takich sytuacjach karać,byłoby to wręcz okrutne i mogłoby złamać jego ducha,podkopać jego zaufanie i wywołać poczucie ciągłego,obezwładniającego strachu.
Rozkład snu - starszy pies często powraca do rozkładu dobowego charakterystycznego dla szczeniaka,tzn. krótkich,powtarzanych cyklów jedzenia,spania,aktywności,kontynuowanych również w nocy. Karmienie póżnym wieczorem ogranicza nocną aktywność seniora.
Zdolność adaptacji - starszy pies trudniej dostosowuje się do zmian w diecie,środowisku lub zwyczajach.
Sierść i skóra - u starszego psa pojawia się wokół pyska siwizna,a sierść traci wiele z uprzedniej gładkości i połysku,niezależnie od intensywności czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Włosy stają się bardziej suche,cieńsze,pojawiają się wyłysienia.
Na skórze,prawie na całej powierzchni ciała,możemy dostrzec krostki,grudki,pryszcze,lub brodawkowate twory. Zwykle są to łagodne nowotwory gruczołów łojowych skóry,które nie spełniają już swoich pierwotnych funkcji. Jeśli tego typu twory nie przeszkadzają psu,nalezy pozostawić je w spokoju,zwracając na nie uwagę tylko podczas czesania,aby ich nie uszkodzić.
Sposób poruszania się - sztywny chód jest jednym z podstawowych objawów starzenia. To wynik stanów zapalnych kości i stawów,mniejszającej się masy i siły mięśni,demineralizacji kości. PO przebudzeniu pies wolno wstaje i długo się przeciąga,zanim zacznie się normalnie poruszać. Możemy psu pomóc,zapewniając mu ciepłe i miękkie legowisko oraz stosując zalecaną przez lekarza weterynarii fizykoterapię.
Wielu właścicieli pewnego dnia zauważa,że ich pies nie unosi nogi podczas oddawania moczu,natomiast przykuca jak suka. Nie jest to objawem męskiej menopauzy lub utraty męskości,przyczyną może być właśnie zapalenie kości i stawów.
Należy też pamiętać o konieczności częstszego przycinania pazurów u psa o obniżonej aktywności ruchowej.
Napięcie mięśniowe - u starszych psów obserwuje się obniżenie i zwisanie brzucha,co jest związane z utratą siły i sprężystości mięśni brzucha. U suk,które miewały szczeniaki,oprócz zwisającego brzucha często uwidaczniają się obwisłe sutki; jeśli suka nie jest otyła i nie oberwuje się u niej zmian tła hormonalnego,można to uznać za naturalne.
Funkcje toaletowe - wraz z wiekiem zwiększa się ilość oddawanego moczu i częstość oddawania przez psa moczu,zwiększa się również ilość wypijanej wody. Może to być związane z rozwijaniem się cukrzycy,ale najczęściej jest wynikiem fizjologicznego dostosowania do powolnej utraty wydolności nerek. Choć opiekunowi może to przysporzyć obowiązków częstszego wyprowadzania psa,to jednak dla zdrowia zwierzęcia wskazany jest dowolny dostęp do świeżej wody.
Układ pokarmowy także objęty jest procesem starzenia,objawiającym się ograniczeniem wydzielania enzymów trawiennych,zmniejszeniem aktywności jelita grubego,co prowadzi do zaparć lub wzdęć lub obybwu niedomagań jednocześnie.
Wzrok - u starszego psa zauważamy powstanie siwej,lub niebieskawej mgiełki na gałce ocznej,co jest procesem naturalnym i pomimo,że obejmuje ona również soczewkę oka,nie powinna być rozpoznawana jako katarakta. Zjawisko to można określić jako stwardnienie soczewki,rzadko ograniczające widzenie,choć zmniejszające zdolności dostosowawcze widzenia w słabym świetle.
Opiekun może samodzielnie zbadać zdolność widzenia psa. W dobrze oświetlonym pokoju rzuca piłeczkę pinpongową i obserwuje reakcję psa. Kiedy piłka uderzy w podłogę ,może on ruszyć za nią tylko dlatego,że słyszy uderzenie. Jeśli jednak śledzi lot piłki,co rozpoznamy po ruchach głowy lub oczu,oznacza to,że widzi dość dobrze.
Węch i smak - z wiekiem ich poczucie zmniejsza się ,choć wiemy,że czasami niezależnie od wieku pies może gardzić smakowitym,pachnącym pożywieniem.
Seks - zaleca się,aby suki powyżej 8 roku życia nie były kryte ,ponieważ powiększająca się ciężarna macica uciska inne narządy jamy brzusznej. Ucisk dotyczy także żołądka i jelit oraz zaburza normalne trawienie i ruch pokarmów przez te narządy. Żołądek napiera na przeponę,co redukuję rozmiary klatki piersiowej i utrudnia rozprężenie się płuc ( oddychanie ). Takie naciski moją ujawnić ukryte dotąd schorzenia serca lub płuc i spowodować zagrożenie życia.
Dla starszych samców aktywność płciowa nie stanowi takiego problemu,mogą ją kontynuować nawet w zaawansowanym wieku. Trzeba jednak pamiętać , że akt kopulacji powoduje duże obciążenie stawów ( między innymi stawów biodrowych ),kręgosłupa oraz wielu grup mięśni. Stany zapalne stawów,wypadnięcie dysku lub osłabienie mięśni mogą uniemożliwić kopulację,a w przypadku prób jej podejmowania dolegliwości te mogą się pogłębić. Właściciel nie powinien więc pozwalać na w niczym nie skrępowaną aktywność płciową starszych samców. Kastracja jest jednak niewskazana ze względu na niekorzystne efekty uboczne w postaci gwałtownie postępującej otyłości,przewlekłej depresji i fizycznej feminizacji. Jedynymi wskazaniami do przeprowadzenia takiego zabiegu chirurgicznego są nowotwory okolicy odbytu,narządów płciowych,prostaty ( lub powiększenie tego gruczołu ) oraz ostre zaburzenie zachowań,np. agresywność.
bottom of page